DRESS CODE

DRESS CODE to pojęcie pochodzące z języka angielskiego. W wolnym tłumaczeniu oznacza „kod ubierania się”. DC to zbiór zasad dotyczących ubioru na konkretne okazje i okoliczności. Jeden z elementów savoir-vivre. Dotyczy najczęściej sytuacji zawodowych i oficjalnych — stroju w biurze, podczas przyjęć i wydarzeń o formalnym charakterze.

Są cztery podstawowe, formalne kody: BLACK TIE, WHITE TIE, CUT-AWAY, SOMMERFEST.

BLACK TIE

TOWARZYSKA IMPREZA

Czy otrzymałeś zaproszenie, w którym obowiązuje dress code BLACK TIE? W takim razie jest to oficjalna prośba o założenie smokingu. BACK TIE, czyli po francusku Cravate Noire, dosłownie oznacza „czarny krawat”, ale chodzi tu czarną muchę wiązaną, którą prawidłowo nosi się do smokingu. W Niemczech smoking nazywany jest także „małym garniturem formalnym”. Smoking powstał w angielskich salonach męskich pod koniec ubiegłego wieku. Nawiasem mówiąc, smoking w Ameryce nazywa się Tuxedo. Elegancki smoking: Czarny, jednorzędowy smoking z szalowym kołnierzem to właściwy wybór na imprezy towarzyskie po godzinie 18:00 - także w modnych, nowych kolorach. W modzie dla młodych mężczyzn są alternatywy dla smokingów. Wielu Panów Młodych nosi teraz smoking także jako garnitur ślubny, czyli jeszcze przed godziną 18.00 przepisy tutaj nieco uległy złagodzeniu.

Co kobiety noszą w BLACK TIE? Odświętny strój wieczorowy (krótszy lub długi – ale nie mini), w miarę możliwości buty na obcasie, dozwolone są buty odkryte bez pończoch. Wiele osób nosi teraz klasyczny smoking również jako garnitur ślubny.

W SKRÓCIE

-Smokingi z szalowym kołnierzem i galonami (lampasami) ze sztucznego jedwabiu na spodniach są zwykle w kolorze czarnym, ale teraz możliwe są również ciemnoniebieskie lub inne regularne kolory.

-Koszula smokingowa w kolorze białym (tzw. koszula z kołnierzykiem łamanym) z ozdobnymi, metalowymi guzikami w kolorze czarnym lub jasnym.

Czarna, wiązana mucha z pasującym pasem (alternatywnie z czarną kamizelką).

-Buty czarne, gładkie lub strukturowane.

-Jeśli obowiązuje ścisły dress code, dzienny smoking – smoking – należy wybrać przed godziną 18:00 lub w przypadku uroczystości na świeżym powietrzu.

WHITE TIE

OFICJALNA IMPREZA

WHITE TIE lub po francusku Cravate Blanche w rzeczywistości dosłownie oznacza „biały krawat”, ale chodzi o białą kokardę piqué, czyli białą wiązaną muchę, którą prawidłowo nosi się tylko z frakiem. Wyjątkiem jest założenie czarnej muchy do fraka przez obsługę w bardzo eleganckich restauracjach i bankietach państwowych, aby nie pomylić obsługi z gościem. Jeśli przestrzegany jest ten dress code, tzw. „duży garnitur formalny”, cywile noszą fraki, żołnierze mogą występować w mundurze galowym, zwanym także strojem służbowym. Zgodnie z tym wysoce formalnym ubiorem dozwolone są również stroje narodowe, podobnie jak wszelkie już otrzymane/przyznane medale. Nie ma już tak wielu okazji do fraka, ale wciąż pojawiają się okazje, aby ubrać w ten ubiór formalny: bale operowe, ceremonie wręczenia Nagród Nobla, bankiety państwowe i huczne bale na arystokratycznych weselach. Zasada jest prosta: frak nosi się po godzinie 15:00, a jeszcze lepiej po zmroku. Wcześniej zakładasz „frak dnia”, czyli surdut.

Co kobiety noszą w WHITE TIE? Dozwolona jest duża i długa suknia wieczorowa lub balowa, w miarę możliwości buty na obcasie, dopuszcza się buty odkryte bez pończoch.

W SKRÓCIE

-Czarna marynarka frakowa w wersji podstawowej lub slim i pasujące spodnie z tej samej tkaniny zewnętrznej o świątecznym podwójnym galonie, czyli podwójnych lampasach.

-Biała koszula wizytowa z pikowaną klatką piersiową, metalowe ozdobne guziki wykończone masą perłową.

-Biała kamizelka bez pleców, alternatywnie biały pas.

-Biała mucha wiązana.

-Buty czarne, lakierowane.

-Szalik jedwabny, biały.

-Idealne uzupełnienie: białe rękawiczki.

-Koronacja: czarny cylinder składany. Tzw. szapoklak.

-Peleryna czarna w okresie zimowym.

CUT-AWAY

KRÓLEWSKA IMPREZA

Dostałeś zaproszenie, na którym jako dress code widnieje CUT-AWAY? W takim razie jest to oficjalna prośba o noszenie surduta. Surdut jest często nazywany frakiem dnia, ponieważ jest to najbardziej formalny garnitur dzienny ze względu na poziom uroczystości. Dlatego też Brytyjczycy lubią określać frak z ukośnym wycięciem jako żakiet angielski, co doskonale określa ramy czasowe, w których można nosić surdut w sposób formalny. Taki fason marynarki zawdzięcza swoją nazwę swojemu krojowi (czyli krawędzi marynarki z przodu), który wygląda, jakby był ukośnie odcięty (angielski słowo oznaczające odcięcie to „cut”). Krój to także klasyczny strój pana młodego, zwłaszcza na arystokratycznych weselach, współcześnie już nie tylko arystokratycznych. Nosi się go także na pogrzebach państwowych, przyjęciach państwowych (w ciągu dnia) lub ceremoniach wręczania medali. To odpowiednik fraka na co dzień. Dlatego zgodnie z zasadą żakiet angielski można nosić tylko do godziny 15:00 lub do zmierzchu – wtedy przebierasz się i pojawiasz na wieczornej imprezie we fraku.

Co kobiety noszą w CUT-AWAY? Krótka sukienka z dopasowaną marynarką lub płaszczem, garnitur odpowiedni do noszenia na co dzień, do wyboru buty: eleganckie, na uroczystości pogrzebowe eleganckie pończochy bez względu na porę roku.

W SKRÓCIE

-Kurtka krojona w kolorze czarnym, szarym lub niebieskim (w zależności od pory roku i okazji).

-Spodnie Stresemann w czarne lub szare paski - nowoczesne wersje również gładkie, pasujące do marynarki.

-Krawat w kolorze srebrnym lub plastron w połączeniu z pasującą kamizelką – alternatywnie popularne są także wersje kolorowe, szczególnie wśród Brytyjczyków.

-Czarne, skórzane buty sznurowane nielakierowane.

-Biała koszula z kołnierzykiem łamanym.

-Szare rękawiczki.

-Szary cylinder wykonany z filcu, wymagany np. na koronacji, wyścigach konnych Royal Ascot. Na ślubach wskazany.

SOMMERFEST

LETNIA IMPREZA

Czy otrzymałeś zaproszenie, w którym obowiązuje dress code DINNER SAKKO, czy jest to zaproszenie na bardzo formalne przyjęcie w ogrodzie, czy może jest to letnia wersja BLACK TIE? W takim razie jest to oficjalna prośba o założenie klasycznego kremowego smokingu. Czym właściwie jest smoking? To klasyk na wszelkie okazje towarzyskie lub na rejsy „statkiem marzeń”. Smoking w wersji „outdoorowej lub letniej”. Marynarkę wieczorową zestawiamy z białą koszulą smokingową (z kołnierzykiem łamanym) oraz czarnymi, klasycznymi spodniami smokingowymi. Ten strój nie jest przeznaczony jako garnitur ślubny. W zależności od upodobań: kokardka czarna, biała lub kolorowa, pasująca do poszetki i pasa. Nasza rada: w kolorze bordowym.

Co kobiety noszą w DINNERSAKKO? Odświętna letnia sukienka, odpowiednia na dzień (krótsza lub długa, ale nie mini), w miarę możliwości buty na obcasie, dozwolone są buty odkryte bez pończoch.

W SKRÓCIE

-Marynarka wieczorowa z szalowym kołnierzem lub spiczastym krojem w kolorze kremowym.

-Spodnie czarne, smokingowe.

-Dodatki w dowolnym kolorze - polecamy pas, kokardę i poszetkę w kolorze bordowym lub czarnym.

-Buty czarne, skórzane, sznurowane (również lakierowane).

-Biała koszula.

-Spinki pasujące do koszuli z formalnym podwójnym mankietem.

Wpisz swój numer, oddzwonimy do Ciebie!

 Pracujemy od 11 do 19 i w soboty od 10 do 14 i w tych godzinach oddzwaniamy 

UWAGA - oddzwaniamy tylko na numery z kierunkowym +48

Twoje dane są bezpieczne, nigdy nie będą zbierane, ani nie zostaną sprzedane do celów marketingowych

wyrażam zgodę na wykorzystanie mojego numeru telefonu w celu skontaktowania się ze mną i umówienia wizyty w salonie Dyplomata

Dziękujemy !

Życzymy miłego dnia