1Czy Dyplomata prowadzi sprzedaż wysyłkową?
Wszystkie artykuły będące w ofercie na stronie dyplomata.pl są sprzedawane w salonie w Warszawie przy ul. Ogrodowa 1A. W myśl ustawy o prawach konsumenta nie jesteśmy sklepem internetowym. Jednak wychodząc naprzeciw prośbom wielu osób o sprzedanie i wysłanie jakiegoś artykułu pod wskazany adres, decydujemy się na wysyłkę. Dotyczy to tylko niektórych artykułów i po dokładnym uzgodnieniu drogą mailową szczegółów zakupu. Na pewno nie wysyłamy garniturów. Garnitur musi być dobrze dobrany, nie tylko rozmiar ma znaczenie.
2Kiedy zdecydować się na zakup męskiego stroju?
Jeśli jest to ceremonia ślubna i Panna Młoda już dokonała wyboru sukni ślubnej, jest to dobry moment na wybór stroju dla Pana Młodego. Warto zapoznać się z ofertą dla panów i z dostępnymi rozmiarami. To pozwoli sprawdzić, czy uda się kupić wybrany strój od razu, a może trzeba będzie dokonać zamówienia. Na realizację zamówienia czekamy około 12 tygodni. Gdy zamierzamy wypożyczyć strój to można przyjść na tydzień przed dniem ślubu, czy innej imprezy. Jednak wcześniej (ok. 3 miesiące przed terminem) prosimy zadzwonić do nas i dowiedzieć się czy strój w potrzebnym rozmiarze jest dostępny do wypożyczenia w danym terminie. Zamówić strój można przychodząc osobiście do naszego salonu. Jeśli myślimy o uszyciu garnituru na miarę to trzeba sobie zarezerwować cztery tygodnie. Tyle średnio trwa proces szycia na miarę. Przed ślubem radzimy zamówić garnitur na miarę na minimum 7 tygodni wcześniej. Mamy tak szeroką ofertę towarową i cenową, że praktycznie jesteśmy w stanie ubrać każdego Klienta. Zapraszamy.
3Czy trzeba szczególnie przygotować się do zakupu męskiego stroju?
Zakup stroju nie wymaga szczególnego przygotowania. Jednak warto pomyśleć o właściwym obuwiu (półbuty). Zdecydowanie wpłynie to na komfort przymiarek. W przymierzalniach są koszule wzorcowe do przymierzenia i zawsze klient może z nich skorzystać, jednak lepiej jest mieć własną białą lub jasną gładką koszulę. W naszym salonie czeka profesjonalny personel, który zapozna z całą ofertą i pomoże dobrać odpowiedni strój do okazji, sylwetki i osobowości tak, aby Klient dobrze czuł się w ten wyjątkowy dzień, a nie tylko był poprawnie ubrany. Radzimy przyjść z jedną lub góra dwiema osobami, które pomogą w podjęciu decyzji. Proszę nie zapomnieć od dobrym humorze i pozytywnym nastawieniu.
4Czym kierować się przy wyborze stroju?
O wyborze stroju decyduje charakter planowanej uroczystości, typ sylwetki oraz osobowość danej osoby. Uwzględnienie wszystkich tych czynników pozwoli dobrać najlepszy strój dla każdego Klienta. Dlatego tak ważna jest wstępna rozmowa z Klientem. Na każdy sezon jest wiele propozycji zgodnych z najnowszymi trendami, które w rozmowie z Klientem przedstawią nasze konsultantki.
5Dlaczego czas zamówienia garnituru wynosi około 12 tygodni?
Niektóre modele z kolekcji są szyte tylko na zamówienie. Ogromna gama oferowanych garniturów i rozbudowana rozmiarówka, sprawia że producent nie jest w stanie mieć wszystkich modeli i rozmiarów w magazynie.
6Czy można wypożyczyć garnitur?
Garnitury można tylko kupić. Duża ilość fasonów, kolorów i rozmiarów, a także zmieniająca się moda praktycznie uniemożliwia wypożyczanie garniturów na profesjonalnym poziomie. Klasyczne stroje są niezmienne i dlatego jest możliwość wypożyczania tylko smokingów, fraków i żakietów angielskich.
7Koszula biała, czy w kolorze sukni Panny Młodej?
Biała koszula jest uważana za tę najbardziej elegancką. Warto jednak pamiętać, że są różne odcienie bieli i dobrze jest jak mamy możliwość (jak w naszym salonie) porównania koszul z różnych materiałów. Zdarza się, że jednak Młodzi szukają koszuli w kolorze sukni Panny Młodej. Dopasowywanie koloru koszuli Pana Młodego do koloru sukni ślubnej niesie za sobą wiele pułapek i niebezpieczeństw. W tej kwestii lepiej poradzić się kogoś, kto ma duże doświadczenie w operowaniu kolorami, budowaniu wizerunku, czyli w stylizacji. Zapraszamy do naszego salonu. U nas można dobrać odpowiednią koszulę do każdego stroju męskiego i doradzimy jak skomponować stroje Pary Młodej, aby tworzyli jedną logiczną całość.
8Czy robimy poprawki krawieckie?
Jest możliwość dokonania drobnych korekt, takich jak długość spodni i obwód spodni w pasie oraz długość rękawów marynarki. Jako poprawki uważa się też ingerencję w korpus np. marynarki i często jest to niemożliwe. Dany model jest stworzony dla pewnego typu sylwetki i zmiana w jednym wymiarze może powodować deformację. W takim wypadku warto wybrać inny model lub zdecydować się na uszycie garnituru na miarę.
9Co to jest smoking?

Smoking - wieczorowy strój męski, składający się z marynarki o jedwabnych klapach i spodni z lampasem wzdłuż szwów bocznych. Elementy, które składają się na kompletny strój:

 • czarna marynarka z jedwabnymi klapami,
 • czarne spodnie z lampasem,
 • czarna kamizelka lub pas hiszpański,
 • biała koszula z półsztywnym gorsem,
 • mucha,
 • czarne przedłużone skarpetki (podkolanówki),
 • czarne lakierowane półbuty.

Smoking wykonany jest z czarnej niekoniecznie 100% wełny. Może to być cienka wełna, tzw. tropik. Klapy wykłada się cienkim atłasem, a na zewnętrznych szwach spodni naszywa się pojedyncze czarne jedwabne lampasy. Szerokość lampasów, w zależności od mody, wynosi od 0,5 do 2 cm. Przez dłuższy czas smoking był wyłącznie jednorzędowy. Z czasem jednak pojawił się dwurzędowy, a z biegiem czasu jedwabne klapy smokingu przybrały kształt szalowy. Obecnie nosi się wszystkie fasony, lecz najbardziej popularny jest ten ostatni. Smoking jednorzędowy nosiło się z czarną kamizelką, natomiast dwurzędowy - bez kamizelki. W ostatnich latach kamizelkę zastąpił specjalny, szeroki na 12-18 cm, tzw. hiszpański pas. Do smokingu zakłada się koszulę z półsztywnym gorsem, ale nie jest to bezwzględny wymóg. Koszula powinna być gładka, chociaż coraz modniejsze są plisowane. Koszula smokingowa zapinana jest na guziki metalowe w kolorze złotym i z czarnym środkiem. W ostateczności można założyć koszulę z krytą plisą. Zwykłe guziki na plisie są jednak niedopuszczalne! Mankiety muszą być podwójne, odwijane, nazywane też francuskimi. Kołnierzyk łamany do muszki, ale też może być kołnierzyk typu wall street. Dyplomatów obowiązuje muszka czarna, w innych przypadkach można sobie pozwolić na kolorową muchę oraz pas lub kamizelkę w tym samym kolorze. Całość stroju uzupełniają czarne jedwabne skarpetki pod kolano oraz lakierki lub czarne gładkie sznurowane obuwie na cienkiej podeszwie. Smoking jest strojem wieczorowym, noszonym po godzinie szesnastej. Bywa noszony podczas uroczystych obiadów, premier oraz na balach i koncertach. Można go założyć na ślub i wesele. Smoking z białą marynarką jest letnią wersją smokingu. Jest bardzo popularny w krajach o ciepłym klimacie podczas przyjęć urządzanych w ogrodach i na pokładach statków. Wizerunek mogą tu kreować koszula smokingowa i spodnie. Dla niepowtarzalnego szyku - czarna lub kolorowa mucha i pasy do odpowiednich okazji. Trzeba wiedzieć, że żaden z powyżej przedstawionych strojów nie będzie się prezentował tak, jak na to zasługuje, jeśli nie zadbamy o szczegóły. Wyszukana elegancja kryje się bowiem w niuansach. Spodnie dobrze układają się tylko wtedy, gdy nosi się je na szelkach. Nie mogą mocno leżeć na butach, ale też nie mogą być zbyt krótkie. Należy również pamiętać, że mankiety koszuli zawsze powinien wystawać ok. 1-1,5 cm spod rękawa marynarki.

10Co to jest frak?

Frak - uroczysty, wieczorowy strój męski w kolorze czarnym, o połach z przodu obciętych, z tyłu wydłużonych. Elementy, które składają się na kompletny strój:

 • czarna marynarka z jedwabnymi klapami i z długimi połami z tyłu
 • czarne spodnie z lampasem
 • biała kamizelka
 • biała koszula z sztywnym gorsem
 • biała mucha
 • czarne przedłużone skarpetki (podkolanówki)
 • czarne lakierowane pantofle
 • czarny atłasowy cylinder (szapoklak)
 • białe rękawiczki
 • laseczka
 • biały atłasowy szalik
 • czarna peleryna

Jest to bardzo elegancki, pochodzący z XVIII w. męski strój. Szyje się go z czarnej - najlepiej 100% - wełny, a klapy pokrywa jedwabnym atłasem. Całości elegancji i szyku dodają umieszczone na zewnętrznych szwach spodni jedwabne lampasy . Biała kamizelka z piki oraz koszula ze sztywnym gorsem i francuskimi mankietami. Stojący kołnierzyk z zagiętymi rogami pokrywa biała muszka. Dopełnieniem stroju są czarne lakierki oraz jedwabne czarne długie skarpetki. Spotyka się również koszule frakowe bez sztywnego gorsu, ale mają wtedy metalowe guziki w kolorze złota i z perełkowym środkiem. Ten perełkowy guzik jest atrybutem wyłącznie koszuli frakowej i należy podkreślić, że wygląda to bardzo elegancko. Frak bywa noszony wieczorem po 20-tej, podczas oficjalnych obiadów, uroczystych premier i koncertów, w których udział biorą najwyżsi dostojnicy państwowi. Frak noszą również muzycy, oni często zamiast kamizelki zakładają biały pas, tzw. hiszpański. Dla nich frak stanowi znak rozpoznawczy, wyraża artystyczny związek z Polihymnią, nobilituje i wyróżnia. Należy pamiętać, że czarna mucha do fraka jest zarezerwowana tylko dla kelnerów. Pamiętajmy o tym, bo w bardzo eleganckich lokalach możemy być wzięci za kelnera, co wprowadzi w zakłopotanie obie strony. Współcześnie coraz częściej we fraku występuje również Pan Młody, podkreślając w ten sposób wyjątkowość i znaczenie ślubnej ceremonii. Według rozpowszechnionej zgodnej opinii, nie można pogodzić fraka z noszonym na ręku nowoczesnym zegarkiem. Z tego też powodu zaleca się raczej wybór zegarka kieszonkowego na łańcuszku. Umieszcza się go w lewej kieszeni kamizelki, a lekko zwisający na zewnątrz kieszeni łańcuszek mocuje do guzika kamizelki. Na koniec należy pamiętać, że eleganckim uzupełnieniem do fraka jest czarny cylinder typu szapoklak nierozłącznie noszony z nim biały szalik i białe rękawiczki, a w chłodniejsze dni czarna peleryna. Czarna laseczka z białą gałką dopełnia szyk i elegancję.

11Co to jest żakiet angielski?

Żakiet angielski (nazywany też surdut lub jaskółka)- uroczysty, męski, ciemny ubiór, o długich połach ukośnie ściętych. (hist. obcisły wierzchni ubiór męski, rozpinany z przodu i wcięty w pasie) pojawił się we Francji w XIV w. Elementy, które składają się na kompletny strój:

 • czarna lub ciemnoszara marynarka z zaokrąglonymi połami zapinana na jeden guzik
 • sztuczkowe spodnie
 • jasnoszara kamizelka
 • biała koszula
 • fular
 • szary filcowy cylinder szare rękawiczki laseczka szare lub czarne przedłużone skarpetki pantofle nielakierowane czarne lub ciemnoszare

Do żakietu nosi się białą koszulę, fular lub krawat w kolorze popielatym albo w czarno-szare pasy, gładkie czarne pantofle (nigdy lakierki!) oraz czarne lub ciemnoszare skarpetki. Szare rękawiczki i szary cylinder stanowią szykowne dodatki. Żakiet - to strój dzienny, uroczysty. Do drugiej wojny światowej był powszechnym strojem w dyplomacji. Dzisiaj żakiet jest używany przez dyplomatów tylko w wyjątkowych chwilach, np. w czasie składania listów uwierzytelniających. W Anglii dla eleganckich panów jest obowiązkowym strojem na wyścigach konnych i wyjątkowych imprezach towarzysko - rodzinnych. Na świecie stał się bardzo powszechnym strojem na uroczystościach ślubnych.

12Co oznacza zwrot „black tie” na zaproszeniu?
W dosłownym tłumaczeniu - czarna mucha. Nie znaczy to jednak, że wystarczy założyć czarną muchę do dowolnego stroju. Dopisek na zaproszeniu „black tie” , „evening dress”, lub „cravate noire” informuje nas, że organizator imprezy oczekuje od mężczyzn przybycia w smokingu, a kobiety będą w sukniach wieczorowych.
1Czy jest garnitur uniwersalny?

Garnitur zawsze uszyty z delikatnej czystej wełny, który w ogóle nie gniecie się. Bardzo dopasowany, świetnie leży, nigdzie nie ma zmarszczek i jest tak wygodny jak dres. Ten sam garnitur założymy do pracy, na ważną imprezę i do ślubu. Można go nosić codziennie i będzie nam służył kilka lat. TO JEST MIT !!!

FAKT. Nie ma jednego garnituru na każdą okazję, tak jak nie ma jednego samochodu na tor wyścigowy i w teren. Dzisiejszy garnitur w zależności jakie jest jego przeznaczenie będzie różnić się krojem, składem mieszanki tkaniny, sposobem szycia, a nawet wykończeniem. Inne wymagania spełniają garnitury do pracy na co dzień, inne na bardzo ważne spotkanie, a jeszcze inne wymagania musi spełnić garnitur na ślub. W zależności od sezonu będziemy mieli garnitur z cienkiej, lekkiej lub grubszej, cieplejszej tkaniny. Od paru lat garnitury ślubne stały się odrębną grupą garniturów, które muszą spełnić specyficzne wymagania. Wielu mężczyzn, którzy codziennie chodzą w garniturach chcą na tę wyjątkową uroczystość założyć coś ceremonialnego. Często wybierają smoking lub żakiet angielski, a jeśli decydują się na garnitur to oczekują, że taki garnitur będzie się zdecydowanie różnić od garnituru codziennego. Ci klienci z pełną świadomością decydują się na strój, który jak suknia ślubna jest tylko na ślub. Chcą w dniu ślubu wyglądać wyjątkowo. Aby na codzień dobrze wyglądać, trzeba mieć w szafie więcej niż jeden, czy nawet dwa garnitury. Elegancki mężczyzna powinien mieć na każdy sezon co najmniej trzy garnitury. Dwa na zmianę, a trzeci rezerwowy, gdy coś się przydarzy (np. poplamienie). Więcej szczegółów, przeczytaj Garniturowe ABC.

2Czym różni się garnitur szyty na miarę od gotowego garnituru?
Garnitur na miarę, szyty jest na specjalne zamówienie, uwzględniając indywidualne oczekiwania oraz miarę. Garnitur gotowy zanim trafi do sklepu powstaje czasami kilka miesięcy wcześniej. Garnitur na miarę szyty jest w oparciu o szablon stworzony dla danej sylwetki, uwzględniając indywidualną postawę ciała oraz kilkadziesiąt rożnych wymiarów, podczas gdy garnitury gotowe szyte są w oparciu o uśredniony standard rozmiarowy. Wybierając garnitur na miarę Klient ma możliwość swobodnego wyboru tkaniny, podszewki, indywidualnego wykończenia jak np. kieszeń na telefon, dziurka w rękawie w kontrastowym kolorze. W procesie szycia garniturów na miarę używa się także lepszej technologii szycia.
3Gdzie szyte są garnitury i koszule Dyplomata?
Wysoka jakość garniturów i koszul Dyplomata to przede wszystkim efekt starannego połączenia szlachetnych tkanin oraz polskiego kunsztu krawieckiego. Garnitury oraz koszule Dyplomata szyte są w Polsce.
4Skąd pochodzą tkaniny, z których szyte są garnitury i koszule Dyplomata?
Opieramy się na współpracy z renomowanymi domami handlowymi z Anglii, Szkocji i Włoch.
5Gdzie można zamówić garnitur lub koszulę Dyplomata?
Na pierwsze spotkanie w celu zamówienia szycia na miarę zapraszamy do naszego salonu ul. Ogrodowa 1A w Warszawie. Na tym spotkaniu omówiony zostanie także dalszy charmonogram spotkań. Prosimy o telefon pod numer 22 629 91 27 lub 604 622 611 w celu umówienia spotkania.
6Ile powinno zainwestować się w garnitur na miarę?
Wysokość inwestycji w garnitur na miarę uzależniona jest głównie od wybranej tkaniny. Dyplomata oferuje swoim Klientom tylko naturalne, szlachetne materiały z renomowanych tkanin europejskich. Nasza propozycja to kilka tysięcy tkanin zróżnicowanych pod względem kompozycji gramatury, faktury, pochodzenia itp. Szeroki wybór tkanin pozwala na dopasowanie się do budżetu Klienta.
7Jak długo trwa pierwsze spotkanie z Doradcą Dyplomata?
Pierwsze spotkanie trwa około 1 godziny podczas której poznajemy upodobania naszych Klientów w zakresie męskiej garderoby. Na tej podstawie wybieramy tkaniny i zdejmujemy miarę. Zawsze poświęcamy naszym Klientom tyle czasu, ile sami mają ochotę nam poświęcić, więc to Klient zwykle decyduje ile czasu trwa spotkanie.
8Ile jest przymiarek szyjąc garnitur na miarę?
Zwykle jest to jedna przymiarka. Jednak szyjąc garnitur na miarę po raz pierwszy Doradca może zaproponować dwie przymiarki.
9Jak długo trwa oczekiwanie na garnitur szyty na miarę?
W zależności od zaplanowanych terminów przymiarek, cały proces zamyka się zwykle w czterech tygodniach od daty zamówienia.
10Czy można uszyć garnitur lub koszulę na miarę z własnej tkaniny?
Aby dać gwarancję jakości Dyplomata szyje wyłącznie z tkanin pochodzących ze sprawdzonych przez siebie źródeł. Niestety nie szyjemy z tkanin powierzonych, ale szeroki wybór dostępnych tkanin pozwala na zaspokojenie najbardziej wyrafinowanych oczekiwań naszych Klientów.
1W celu zachowania garniturów w dobrej formie Dyplomata radzi

- regularnie zmieniać ubranie. Zakładać ten sam garnitur nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Wynika to z czasu, jaki potrzebny jest tkaninom do ich regeneracji.

- używać wieszaki w odpowiednim rozmiarze, przeznaczone do konkretnego typu ubrania np. marynarki, spodni, koszuli, itd. Przed powieszeniem ubrania na wieszaku wyjąć wszelkie przedmioty z kieszeni<3p>

- wieszać ubrania z naturalnego włókna jak wełna czy bawełna luźno bez nakładania pokrowców ewentualnie pozostawić ubrania w rozpiętym pokrowcu.

- każdorazowo podczas podróży samochodem, pociągiem lub samolotem zdjąć marynarkę i w miarę możliwości powiesić ją na odpowiednim wieszaku. Zapobiegnie to zagnieceniom, które z czasem przechodzą w stałe uszkodzenia tkaniny (np. tarcie marynarki pasem bezpieczeństwa).

- regularnie szczotkować klapy marynarki, patki kieszeni i kołnierza, używając do tej czynności szczotki z naturalnego włosia.

- korzystać z renomowanych pralni chemicznych, dysponujących odpowiednim zapleczem technicznym zwłaszcza w zakresie procesu prasowania.

- w przypadku naturalnych tkanin jak np. wełna, zbyt częste czyszczenie chemiczne nie jest wskazane. By jak najdłużej zachować wysoką formę swoich garniturów, zalecamy regularnie odświeżać na świeżym powietrzu uwzględniając odpowiednie warunki atmosferyczne np. na balkonie, gdy nie wieje mocno wiatr i nie wystawiać ubrania na działanie silnych promieni słonecznych.

- ubrania z naturalnych włókien łatwiej odzyskują formę w wilgotnych warunkach. W tym celu proponujemy puścić gorącą wodę w łazience w celu wytworzenia pary i powiesić marynarkę na odpowiednim wieszaku na około 30 minut w bezpiecznym miejscu w łazience.

Google Plus

Wpisz swój numer, oddzwonimy do Ciebie!

 Pracujemy od 11 do 19 i w soboty od 10 do 14 i w tych godzinach oddzwaniamy 

UWAGA - oddzwaniamy tylko na numery z kierunkowym +48

Twoje dane są bezpieczne, nigdy nie będą zbierane, ani nie zostaną sprzedane do celów marketingowych

wyrażam zgodę na wykorzystanie mojego numeru telefonu w celu skontaktowania się ze mną i umówienia wizyty w salonie Dyplomata

Dziękujemy !

Życzymy miłego dnia